ZENON PANEL / Zenon Panel Çatı ve Duvar Paneli

ZENON PANELAVANTAJLARGALERİDÖKÜMANLAR

Zenon Panel Nedir ?

Zenon Panel® sistemi ilk kez 1970’li yılların başında Amerika’da uygulanmış, üretim teknolojisi 80’li yıllarda Avrupa’da geliştirilmiştir.

Tüm dünyada kullanımm hızla artan çağdaş bir yapı malzemesidir. Zenon Panel, örgülü çelik kafes hasır içinde çeşitli kalınlıklarda polistiren malzeme yerleştirilerek imal edilir. Panel iskeleti çekme kuvveti yönünde 3 mm çapında düşük karbon çeliğinden oluşur. Zenon Panel’in rijitliğini ve mukavemetini sağlayan özel örgü sistemidir.
1 m2’de 200 düğüm noktası mevcuttur. Hiçbir noktada ayırım yoktur, süreklilik arzeder.
KULLANIM YERLERİ :

 • Isı ve ses yalıtımlı dış duvarlar,
 • Isı ve ses yalıtımlı iç duvarlar,
 • Çatı ve normal kat döşemeleri,
 • Tek ve iki katlı yığma yapılarda taşıyıcı sistem olarak,
 • Çerçeve sistemi zarar görmüş orta hasarlı betonarme binaların güçlendirilmesi,
 • Özel amaçlı projeler.

Zenon Panel®, konutlarda, otellerde, hastanelerde, sanayi yapılarında, fabrikalarda, iş yerlerinde, soğuk hava depolarında,
kümeslerde, hayvan barınaklarında vs. kolaylıkla kullanılabilen sistemdir. Ayrıca yığma binalarda taşıyıcı olarak, çelik
yapılarda, prefabrik yapılarda bölücü iç-dış duvar olarak da rahatlıkla kullanılabilir. Hiçbir kullanım ve boyut sınırlaması
yoktur. Özellikle otellerde odalar arasında ses yalıtımı sağlar.

HAMMADDE VE TEKNİK ÖZELLİKLER:

Zenon Panel® 2 ana maddeden oluşmaktadır.

En az 700N/mm2 çekme mukavemetine sahip (ST52 üzeri) 3mm çapında çelik tel

 • Düşük karbonlu yapı çeliği
 • En az 700N/mm2 çekme dayanımına sahip teli temsil eder.
 • Ege Çelik ve Çolakoğlu Çelik tarafından temin edilen çelik Aslanlı Tel tarafından çekilmektedir.
 • Daldırma yöntemiyle galvaniz kaplı olan tel paslanmaz ve korozyona uğramaz.

16kg/m3 EPS Polistren (istek üzerine daha yüksek ve düşük yoğunluklarda üretim imkânı)

 

 • DIN B1 yanmaz sınıf, alev yürümez ve yangının yayılmasına sebep olmaz.
 • Su buharı ile şişirilmektedir. İnsan sağlığına zararlı veya çevreye zararlı kanserojen gaz içermez.
 • Zenon Panel kafes donatı içerisinde sonsuz ömürlüdür. İlerleyen yıllarda yapısında herhangi bir değişiklik oluşmaz.
 • Petkim ve Shell aracılığı ile ithal edilip, Orcan A.Ş. tarafından şişirilmektedir.

ÜRETİM :
Yüksek kapasiteli, bilgisayar kontrollü, tam otomatik üretim bandımız ile kaliteli üretimden ödün vermeyen şirketimiz
müşterilerinin üretim beklentilerine fazlasıyla cevap vermektedir.

 1. SIVA İMALATI

1.1. Sıva harcının hazırlanması
1.2. Sıva harcının tatbik edilmesi
1.3. Sıvamada yardımcı makine ve aletler
1.4. Sıva tatbik edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar

1. SIVA İMALATI

Zenon Panel el ile veya makine ile sıvanabilir. Esas olan sıvanın yüksek mukavemetli bir harç olmasıdır. (28 günlük mukavemet 12MPa ve üzeri).Kullanılan galvanizli çelik hasırın zamanla korozyona uğramaması için, sıva harcının kireç gibi korozif maddeler içermemesi gerekir.Zenon Panel sıva imalatı panelin her iki yüzeyine 3cm den daha ince olmayacak şekilde tatbik edilmelidir.

1.1. Sıva harcının hazırlanması

Çimento bazlı sıva harcı, betonyer veya farklı karıştırıcılar ile şantiyelerde karıştırılabileceği gibi, hazır beton tesislerinden de sipariş edilebilir.Hazır beton tesislerinden sipariş edilen yaş sıva, mukavemet arttırıcı ve priz almasını geciktirici katkılar ile şantiyeye mikserler ile sevk edilmektedir.1m3 harç için yaklaşık karışım oranları:

1m3 yıkanmış ve milsiz 0 – 4mm tane büyüklüğünde kaba dişli kum
350kg Portland Çimento
200lt su

1.2. Sıva harcının tatbik edilmesi

1.adım – serpme sıva: Zenon Panel duvar sıvanırken ilk kat olarak yüzey tutuculuğu yüksek bir serpmenin atılması gerekir. Atılacak serpme sadece esas sıvaya zemin oluşturma amaçlıdır. Serpme harcı sadece çimento, ince kum ve su karışımından oluşturulur. Serpme kat prizini almaya başladıktan, kuruduktan sonra ikinci kat atılabilir.

2.adım – kaba sıva: Yukarıda karışım oranları verilen çimento bazlı sıva harcı, yaklaşık 1,5 cm kalınlığında tatbik edilir. Zenon Panel hasır telleri kapanır. 2. Adım uygulanması tamamlanmış yüzey pürüzlü olarak bırakılır. Yeni bir tabaka uygulanmadan önce mevcut tabakanın yeterince kuruması ve rötre yapabilmesi için beklenmelidir.

Resimlerde hasır kapanıncaya kadar kaba sıva uygulanmış Zenon Panel duvar görülmektedir.

3.adım – kaba sıva: Kalınlığı toplam 3cm den az olmayacak şekilde anolar yapılır. Ardından kaba sıva imalatı tamamlanır.

4.adım – ince sıva: Zenon Panel duvarda ince sıva olarak alçı sıva dahil her tür sıva malzemesi ve uygulama şekli tercih edilebilir.

 

 

1.3. Sıva için yardımcı makine ve aletler

Zenon Panel sıvasında esas olan sıvanın mukavemetidir. Sıvanın makine ile püskürtme olarak tatbik edilmesi harcın daha kısa sürede ve içinde daha az hava boşluğu kalacak şekilde uygulanmasına olanak sağlar betonda sıkılığı arttırır. Ayrıntılı bilgiyi aksunyapi.com’da bulabilirsiniz. Zenon Panel sıva harcı çimento bazlı ve 0-4mm kaba dişli kum ile yapıldığı için kullanılacak makinenin bu çapta agregalı harcı karıştırmaya ve pompalamaya elverişli olması gerekmektedir.

Muhtelif marka ve modellerde püskürtebilen sıva ve şap makineleri piyasada mevcuttur. Ayrıca bir hava kompresörü ile desteklenmiş sıva püskürtme küreği de sıva imalatını gayet kolaylaştırabilmektedir.

1.4. Sıva tatbik edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Sıvaya başlanmadan önce yüzeyin kuru yüzey tutuculuğunu azaltıcı yabancı maddelerden arındırılmış olması önemlidir.
 • Sıva yapılabilmesi için sıva tabanının ve Zenon Panel duvar yakınındaki hava sıcaklığının en az +5 0C olması gerekir. Yakın bir zamanda birkaç saatten fazla yağmura maruz kalmış yüzeylere sıva yapılmamalıdır. Soğuk havalarda veya don süresince sıva işine ara verilmelidir. Sıva sertleşmeden önce sıcaklığın düşebileceği düşünülüyorsa sıva işinin daha önce de durdurulması gerekebilir.
 • Sıva karışımı, homojen bir harç olana kadar karıştırılmalıdır.
 • Sıva harcı karıştırıldıktan sonra en geç iki saat içerisinde tüketilmelidir.
 • Panelin bir yüzündeki sıva, bir günlük prizini almadan arka yüzde çalışılmamalıdır.
 • Yüksek duvarların (3metre ve üzeri) sıvanması işleminde ilk iki metre sıvanmalı ve bu kısım prizini alıp sağlamlaştıktan sonra üst kısımlar sıvanmalıdır. Daha yüksek duvarlarda bu işlem 2-2,5 metrelik katlar halinde tekrarlanmalıdır. Bu yöntemle hatasız ve sağlam olarak 10metre yüksekliğinde bir duvar rahatlıkla sıvanabilir.

 

 • Zenon Panel duvar sıva imalatı duvarın her iki yüzeyine birden uygulanmalıdır. Duvarın bir yüzünün kaba sıvasının tatbik edilmesinin ardından ertesi gün diğer yüzünün sıvası da tatbik edilmelidir.
 • Kaba sıva tamamlandıktan sonra sıvanın çivi, mala veya tarak ucu ile düzenli olarak çizilmesi, sıvanın hararetini daha kolay atmasını ve ince sıvanın daha kolay yapışmasını sağlar ve rötre çatlaklarını önler.
 • Sıva tabakaları tarif edilen sayıda ve kalınlıkta uygulanmalıdır. Yeni yapılmış sıva, gerektiğinde ilk sertleşme süresince sağanak yağıştan korunmalıdır.
 • Yüksek mukavemetli sıva harcı kullanıldığı için, priz süresince yeterli sulama uygulanmalıdır.

 

 

 • Yardimci Bilgiler:
  Zenon Panel fiyat güncel bilgisi ve zenon panel inşaat yapı malzemesi ve malzemeleri için lütfen iletişime geçiniz. Zenon Panel duvar ses yalitimi içerir.
  Zenon Panel fiyatları gayet makuldur. Zenon Panel yorum lara ve mimari uygulamalara esneklik sağlar. Eps li hazır duvar sistemidir.
  Zenon Panel giriş yaptığı inşaat sektöründe devrim yapmıştır. Zenon Panel bayileri nden biri Aksun Yapi dir.
  Zenon Panel kapı ve pencere boşlukları kolaylıkla uygulanabilir. Itimat Muhendislik Zenon Panel üretici firmasıdır.
  Zenon Panel radyatör montajı nın kolaylıkla yapılmasını sağlar. Zenon Panel yapi sistemleri isi yalitimi içerir.
  Sivas Zenon Panel bayii vardır. Zenon Duvar, visualisierung panel. Zenon Duvar Panel çatı uygulama örnekleri sitemizde mevcuttur.
  Zenon Panel ev ve Zenon Panel evler isitma ve sogutma maliyetlerini zenon panel ev yapımı gözle görülür biçimde düşürürler.
  Zenon Panel Kocaeli bayii ve Zenon Panel Konya bayii ve Zenon Panel Adana bayii Zenon Panel Uygulama videoları duvar panel üretim fotografları resimleri mevcuttur.