Zenon Panel Avantajları / Avantajlı Yönleri

ZENON PANELAVANTAJLARGALERİDÖKÜMANLAR

Ekonomik
Zenon Panel en ekonomik tek katlı yapı sistemidir. Kalıp, kolon, kiriş, tuğla ve mantolama maliyetlerini ortadan kaldırdığı için oldukça ucuz bir sistemdir.
Hızlı
Ahşap, betonarme ve çelik konstrüksiyon yapı sistemlerine göre çok daha hızlıdır. Tek katlı bir yapı inşaatında bir usta ortalama günde 20 ila 30 m2 arasında panel montajı yapabilir.
Tasarım özgürlüğü sağlar
Zenon Panel esnek yapısı sayesinde istenilen şekil verilebilir ve geniş bir tasarım özgürlüğü sunar.
Hafif
Zenon Panel çok hafiftir (4,5kg/m2). Zenon Panel ile yapılan tek katlı yapılar geleneksel betonarme yapılara nazaran %50 den fazla hafiftir.
Mükemmel ısı ve ses yalıtımlı
Zenon Panel bünyesinde bulundurduğu 7,5 cm kalınlığında polistiren malzeme (EPS) ile yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlar. İklimlendirme giderlerinden tasarruf sağlar, yazları serin, kışları sıcak sıhhi ortamlar yaratır. Türkiye’nin I., II. ve III. bölgelerinde gerekli ısı yalıtım değerlerini karşılar. Yapılarında yüksek derecede (39dB) ses yalıtımı sağlar.
Kalıcı ısı yalıtımlı
Zenon Panelde yalıtım levhası kafes ve beton plaklar arasında kalması nedeniyle dış etmenlere maruz kalmaz ve dolayısıyla bina ömrü süresince yalıtım özelliği kaybolmaz. Geleneksel mantolama siteminde ise bina ömrüne kıyasla kısa ömürlü olması nedeniyle tekrar ve tekrar mantolama yapılması gerekir.
Sağlam
Zenon Panel İçerisindeki özel örgülü çelik kafes sistemi sayesinde çok dayanıklı ve sağlamdır. Ayrıca bütün duvar ve çatı panelleri birbiri ile bağlı ve zemine ankrajlı olması nedeniyle yapının tamamı monoblok yapı özelliği gösterir. Deprem ve rüzgar yüklerinde maruz kalınan enerjinin sönümü ve zemine iletimi monoblok yapılarda kolon kiriş çerçeveli yapılara göre çok daha kolaydır. Bu nedenle Zenon Panel yapı sistemi yüksek derecede dayanıklı bir yapı sistemidir.
Fırtınalardan etkilenmez
Aktedite laboratuvarlarda 200km/saate kadar hızda rüzgar yüklerinde testlere tabi tutulmuş ve standartların gerektirdiği dayanımın çok daha üzerinde bir performansa sahip olduğu tescillenmiştir.
Depremde yıkılmaz
İçerisindeki özel örgü çelik kafes sistemi sayesinde çok dayanıklı ve sağlamdır. Sadece basınca değil, yatay yüklere, burulma ve kesme yüklerine karşı oldukça mukavimdir. Zenon Panel duvar binanın taşıyıcı sistemin ankrajlandığı için deprem anında kesinlikle yıkılma dağılma vs. gibi durumlar oluşmaz.
Lento hatıl gerektirmez
Zenon Panel duvarlarda geleneksel duvarlarda olduğu gibi lento ve hatıl gerekmez.
Zayiat ve fire yoktur
Zenon Panel istenen yerden kesilebilir ve eklenebilir olması sayesinde fire oluşmaz. Ayrıca malzemenin nakliyesi ve taşıması esnasında herhangi bir zayiat görülmez.
Tesisat döşemesi oldukça pratik
Su ve elektrik tesisatlarının döşenmesi oldukça pratiktir. E.P.S. ile çelik hasır arasındaki paspayı boşluğundan borular kolayca geçirilir. Geleneksel duvarlarda olduğu gibi borular için kırma, kesme, yapıştırma gibi uğraştırıcı ve moloz üreten bir durum ortaya çıkmaz.
Özel işçilik gerektirmez
Zenon Panelin montajı oldukça basittir. Kalıp, duvar ve demir ustaları tarafından rahatlıkla monte edilebilir.
Kurşun geçirmez
Zenon Panel çelik kafesi ve çift katmanlı sıva tabakası sayesinde tabanca ve uzun namlulu tüfekler kullanılarak tesirli mesafe ve açılardan yapılan atışlarda kurşun geçirmediği görülmüştür.
Yangına dayanıklı
Zenon Panel akredite labrotuvarlarda yapılan test sonuçlarına göre 90 dakika yangın dayanımı sağlar.
Sorunsuz kaplama
Zenon Panele, tuğla duvarın üzerine uygulanabilecek her türlü kaplama malzemesi uygulanabilir.
Geniş açıklıklar geçilebilir
Zenon Panel hafif ve taşıyıcı olması sayesinde herhangi bir ek taşıyıcı sisteme ihtiyaç duymadan geniş açıklıklar geçilebilmesine olanak sağlar. 15 m’ye kadar açıklıklarda tonoz çatı uygulamaları yapılabilmektedir.
Kalıp maliyetlerinden tasarruf
Zenon Panel çatı döşemesi kalıp malzeme ve işçiliklerinden tasarruf sağlar. Beton dökümü öncesinde 70’er cm aralıklarla mahyalama yapılması kafidir
Yer ve alan kazanımı
Zenon Panelin montaj ve konstrüksiyon özellikleri sayesinde çatının tamamını kullanım alanı olarak değerlendirilmesini sağlar. Ayrıca kolon çıkıntısı veya kiriş sarkması olmaz. Asma tavan zorunluluğu ortadan kalkar.
Bakıma ihtiyaç duymaz
Zenon Panel çatılarda zamanla paslanma, ayrışma ve dağılma gibi yıpranmalar görünmez bu nedenle herhangi bir bakım veya yeniden inşa maliyeti yoktur.